Czy karta kredytowa to samo zło, czy niekoniecznie?
Dziś rozprawiam się z tematem kart kredytowych🔥
Karty kredytowe budzą wiele emocji, częściej negatywnych niż pozytywnych. Nie jestem ich specjalną fanką, ale nie da się zaprzeczyć, że są sytuacje, w których na kartach kredytowych można zyskiwać. Można by wręcz rzec, że karta kredytowa to produkt dla ludzi, którzy jej nie potrzebują, ale potrafią dostrzec jej zalety.
Granica jest jednak cienka – jeśli masz jakiekolwiek zapędy do zadłużania się, to nie rozważaj zakładania karty kredytowej.
Podzieliłam ten wpis na 3 sekcje. W ramach jednego wpisu chciałam zawrzeć te wszystkie informacje, aby odsyłać zainteresowane osoby właśnie do tego jednego wpisu, który zawiera najważniejsze info o kartach kredytowych.
Fizycznie karta kredytowa wygląda tak samo jak karta debetowa. Różnicę stanowią jedynie pieniądze, którymi się w ramach tych kart będziesz posługiwać. Kartę debetową otrzymuje każdy, kto założy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy (chyba że nie chce wyrabiać karty). Aby zostać posiadaczem karty kredytowej trzeba mieć zdolność kredytową. Przede wszystkim kartą debetową płacimy ze swoich środków, czyli źródłem finansowania są nasze pieniądze na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W przypadku karty kredytowej pieniądze dostarcza bank – ale jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt, który należy zwrócić w określonym terminie.
Karta kredytowa umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości limitu przyznanego przez bank. Każda transakcja kartą kredytową zmniejsza dostępny limit i dopiero zwrot tego długu pozwala posiadaczowi karty korzystać z całego limitu kredytowego.
Ta kredytowa w odróżnieniu od zwykłego kredytu posiada okres bezodsetkowy. Oznacza to, że istnieje określony czas, w którym możesz skorzystać z kapitału banku za darmo – jest to tzw. “grace period”.
W polskich bankach grace period wynosi około 50-56 dni. W tym czasie nie zapłacisz odsetek i spłacisz kartę kredytową dokładnie taką samą kwotą, jaką wykorzystasz. Natomiast okres bezosetkowy liczy się zbiorczo w ramach okresu rozliczeniowego, a nie osobno dla każdej transakcji.
Maksymalnie możesz mieć nieoprocentowaną pożyczkę od 50-paru do 20-paru dni. Dlaczego tak?
Gdy okres zacznie się 1 września to trwa do 30 września – uwzględnione są wszystkie transakcje kartą. Na ostatni dzień tego okresu zostanie wygenerowane zestawienie transakcji kartą. Czas na ich spłatę będzie do 20 października (w zależności od banku to jest 50-56 dni).
Tu już słyszę z oddali oburzone krzyki, że karty kredytowe to najgorszy produkt finansowy, jaki mógł kiedykolwiek powstać, ale… otóż nie! Na kartach kredytowych można dorobić. Można też sobie ułatwić życie! Co mam na myśli?
Główną zaletą kart kredytowych jest to, że banki nagradzają klientów za testowanie tych kart 😉.
Można zgarnąć nagrody rzeczowe i pieniężne :). Ale pamiętaj, że jeśli chcesz przetestować kartę w ramach promocji, to używaj jej z głową. Na moim blogu znajdziesz opis promocji kart kredytowych z nagrodami na start. Tym wpisem chcę Ci pomóc te promocje ogarniać po mistrzowsku :). Nie znaczy to, że innych zalet nie ma. Są. Ale zagrożenia też, dlatego trzeba mieć łeb na karku i pamiętać o tym, co można robić z kartą kredytową, a czego nie. O tym piszę poniżej.
Jest jeszcze jeden przypadek, gdy na karcie kredytowej można zyskać. Chodzi o kartę kredytową jako produkt, który jest „bonusowo” dodawany do kredytu hipotecznego, aby obniżyć marżę klienta. Na to zarezerwuję sobie jednak osobny wpis i podlinkuję go tutaj, gdy będzie gotowy.
Podstawowe zasady korzystania z karty kredytowej obejmują:
Spłacaj na czas: Musisz regularnie spłacać saldo karty kredytowej. Spóźnienie się z płatnością będzie skutkować naliczeniem odsetek, więc staraj się zmieścić w okresie bezodsetkowym (grace period).
Minimalna płatność: Bank zazwyczaj określa minimalną kwotę, jaką musisz zapłacić każdego miesiąca. Płacenie tylko tej kwoty oznacza, że na pozostałe saldo zaciągniesz kredyt.
Uważnie śledź wydatki: Regularnie monitoruj swoje wydatki na karcie kredytowej, aby kontrolować, ile pieniędzy wydajesz. To pomoże w uniknięciu nadmiernego zadłużenia.
Uważaj na opłaty i opłaty dodatkowe: Czytaj umowy i regulaminy kart kredytowych, aby zrozumieć wszelkie opłaty, takie jak opłaty roczne, opłaty za przewalutowanie, opłaty za spóźnienie, i staraj się ich unikać.
Nie wyciągaj kartą kredytową pieniędzy z bankomatu. Od razu naliczą się odsetki od takiej transakcji oraz zostanie pobrana prowizja. To droga impreza, unikaj tego.
Pamiętaj, żeby kartą kredytową nie finansować zachcianek, tylko płacić za zakupy, które i tak byś zrobił/a. Spłacaj w okresie bezodsetkowym i nie wybieraj kasy z tej karty z bankomatu, nie rób też przelewów. Przy okazji płatności taką kartą możesz dostać nagrodę.
Karta kredytowa to produkt dla ludzi, którzy jej nie potrzebują, ale potrafią dostrzec jej zalety. To od Ciebie zależy, czy z karty kredytowej zrobisz użytek na swoją korzyść, czy dasz się ponieść emocjom czy chwili i zapomnisz o terminowej spłacie.
Karta kredytowa to produkt, który ma swoje określone zasady użytkowania. Możesz na niej zyskać, ale musisz się pilnować.
Dopiero zaczynasz zarabiać na bankach? Pobierz sobie mój przewodnik + narzędziownik, w którym pokazuję jak zarabiać na bankach, odczarowuję promocje, dzielę się wskazówkami i udostępniam narzędzia do wygodnego ogarniania wielu promocji!
Brak produktów w koszyku.